ÜSKÜDAR

Bayan Bölümü

Hizmet verdiğimiz saatler;
Açılış 09:00
Kapanış 19:00.


Devamı ...

Bay Bölümü

Hizmet verdiğimiz saatler;
Açılış 06:00
Kapanış 23:00.


Devamı ...

Tarihçemiz

Asıl adı Şifa Hamamı olan eser, 15. yüzyıl sonlarında inşa edildiği bilinen hamam Üsküdar’da bulunmaktadır.
Devamı ...

Asıl adı Şifa Hamamı olan eser, 15.yüzyıl sonlarında inşa edildiği bilinen hamam Üsküdar’da bulunmaktadır ve semtin halka açık en eski hamamı olduğundan dolayı, Eski Hamam adıyla da anılmaktadır. Kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Üsküdar, Doğancılar Caddesi ile Uncular Caddesi’nin kesiştiği yerde, Darı Sokağı’nın başında bulunmaktadır.

Rum Mehmet Paşa Camii civarında bulunmakta ve gelirleri ile bu camiye yardım etmek amaçlı yapıldığı bilinmektedir. Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de cami 1472 yılında yapıldığından, hamamın da bu dönemlerde yapıldığı söylenebilir. Çifte hamam olarak inşa edilmiştir. Erkekler kısmının kapısı Doğancılar Caddesi üzerinde, Damat İbrahim Paşa Çeşmesi karşısında olup, kadınlar kısmı kapısı ise Kavak İskelesi Çıkmazı üzerinde ve Hüsrev Ağa Camii karşısında yer almaktadır. Osmanlı arşivlerinden anlaşıldığı üzere 1860’larda Eski Hamam devlet elinden şahıs eline geçmiş ve 1885-86 yıllarında onarılmıştır. Bir takım onarımlar gördüyse de orijinalliğini kaybetmemiş ve el değmeden günümüze kadar gelmiştir. Maalesef tarihçesi kesin olarak bilinmemektedir.

Mütevazi göbek taşı ile ziyaretçilerini karşılayan hamam, günümüzde büyük çoğunluğu yerli müşterilere hizmet vermektedir. Gelin- damat hamamı olarak da hizmet veren bu hamam, Sibel Can, Zuhal Olcay gibi isimlerin gözdesi. Fiyatları uygun olup, erkekler bölümü sabah saat 6 ile akşam 9, kadınlar bölümü ise sabah saat 9 ile akşam 5 arasında açık bulunmaktadır. Daire ya da kare şeklindeki göbektaşlarından birine yatarak terleyebilir, kese ya da köpük masajı yaptırabilir daha sonra dileğinize göre sıcak ya da soğuk meşrubatlardan içebilir, vücudunuzun rahatladığını hissedebilirsiniz.